Terapeutická dílna v novém kabátě. Nabízí rodinné prostředí a laskavý personál

Terapeutická dílna v novém kabátě. Nabízí rodinné prostředí a laskavý personál

Den otevřených dveří v Sociálně terapeutické dílně VKCI.


Karolína Adámková z Hošťálkové je na invalidním důchodu. Nástrahy běžného života zvládá, ale hodně jí pomáhá trávení volného času v sociálně terapeutické dílně. Dojíždí do ní do vsetínských Rybníků a prostředí i personál si nemůže vynachválit. Dílnu, která se dříve jmenovala U Šikovných oveček, po osmi letech opravili a navštěvuje jí stále více uživatelů.

 

 

Foto: Deník / Martin Mrlina

Služeb sociálně terapeutické dílny VKCI (STD) využívá Karolína více než rok. „Chodila jsem tu před rokem, pak jsem nastoupila do práce. Ale teď jsem se tu zase vrátila, do nového prostředí. Hezky to tu opravili,“ září nadšením.

Pobyt v podobném zařízení jí doporučil psychiatr. „Snažím se žít běžným životem a tady mi to pomáhá překonávat psychické problémy,“ vysvětluje a nepřestává opracovávat anděla s velkými křídly, kterého tvoří z keramické hlíny.

„Zkoušela jsem dělat drátkování, plést košíky i vyrábět přáníčka. Keramika mě baví nejvíc. Zaměřuju se na panenky, ale hlavně na anděly,“ dodává zručná mladá dáma. Tvoření v dílně jí pomáhá najít náplň života.

„Získáváme tu pracovní návyky. Zvykáme si na pravidelný režim, vstávání, vím, že musím něco splnit. Teď je to ještě takové seznamování, po té opravě je to nezvyk. Ale je tu více místa, které je využité účelněji. Všechno je nově uspořádané, ale dobře popsané. Když něco hledáme, pracovníci dílny nám hned poradí,“ pochvaluje si Karolína. Vyzdvihuje rodinné prostředí dílny s laskavým personálem.

„Za těchto podmínek si tu můžete vyrobit spoustu věcí. Pro dílnu i pro sebe. Ty potom rozdávám jako dárky. Celé to má smysl a jsem spokojená po všech stránkách,“ uzavírá Karolína a veškerou pozornost zaměří na svého, skoro hotového, anděla.

V dílně na Rybníkách se toho po opravách změnilo hodně.

„Rekonstrukcí vznikly oddělené šatny, oddělené sociálky pro klienty i pro personál, relaxační a konzultační místnost i šicí dílna, kterou jsme v prašném prostředí velké dílny dříve nemohli provozovat,“ vysvětluje vedoucí STD Lucie Škabrahová.

Podle ní tu vzniklo důstojné prostředí a zvedla se tím také kvalita poskytovaných služeb.

„V minulém roce jsme připravili do zaměstnání sedm klientů. Teď nám dva měsíce po otevření přilákaly opravené prostory mnoho nových. Lidé mají o tuto službu zájem, což dokazuje i návštěvnost při úterním dni otevřených dveří.

Za to jim moc děkujeme. Naplňuje to náš cíl a poslání této sociální služby,“ uzavírá spokojeně vedoucí dílny.

Zdroj: https://valassky.denik.cz/zpravy_region/terapeuticka-dilna-v-novem-kabate-nabizi-rodinne-prostredi-a-laskavy-personal-20181121.html

Fotogalerie

Zpět