Občanská poradna Vsetín již rok pomáhá lidem během pandemie

Občanská poradna Vsetín již rok pomáhá lidem během pandemie

12. března uplynul rok od vyhlášení prvního nouzového stavu v souvislosti s pandemií koronaviru. Jak se kvůli tomu změnila práce poradkyň Občanské poradny Vsetín? Jaká nová témata tato doba do poradny přinesla? A jak pandemie zkomplikovala lidem řešení jejich problémů?


„Během loňského jara jsme s klienty řešili problémy, které se do té doby objevovaly jen zřídka,“ popisuje Ivana Měrková, vedoucí Občanské poradny Vsetín. Typickým příkladem bylo rušení zájezdů a dovolených. „Tehdy se na nás klienti obraceli ohledně povinnosti platit stornopoplatky,“ upřesňuje Měrková. 

Klienti poradnu často vyhledávali kvůli právům nájemníka. „Lidé, kteří kvůli studiu či práci bydleli v jiném městě v podnájmu, s námi řešili možnost předčasného ukončení nájemní smlouvy nebo možnosti slev za zálohy,“ vysvětluje vedoucí Měrková. Poradna se taktéž poměrně často zabývala právy zaměstnanců neboředáváním dětí během střídavé péče.

Pandemie koronaviru s sebou přinesla zájem o systém sociálních dávek a příspěvků pro nejrůznější skupiny obyvatel, ve kterém se poradkyně musely rychle zorientovat. Nejčastěji klienti hledali radu ohledně mimořádné okamžité pomoci a ošetřovného. „V okrese Vsetín totiž žije více než 22 tisíc dětí do 14 let, které nemohly chodit do školy. S většinou z nich museli rodiče zůstat doma, dodává Měrková.

28 dlužníků je díky Občanské poradně Vsetín na cestě k oddlužení

Lidem, kteří se potýkali s problémy již před pandemií, přinesla současná doba mnohé komplikace. Typicky jde o dluhy. „Ve vsetínském okrese žije přes 6 tisíc lidí v exekuci. Řada z nich kvůli současným opatřením přišla o část svých příjmů,“ popisuje vedoucí poradny. Na situaci dlužníků reagoval tzv. Lex covid. Další změnou, kterou poradci Občanské poradny Vsetín vítají, je zavedení chráněného účtu pro osoby v exekuci, která má platit od dubna 2021.

I přes současné obtíže se poradkyním Občanské poradny Vsetín podařilo za poslední rok podat 28 insolvenčních návrhů, díky kterým se 28 dlužníků může vymanit z dluhové pasti. Taktéž se podařilo odložit 17 exekucí. „Přinášíme pomoc nejen samotným dlužníkům, ale i jejich rodinám, na které dluhová situace dopadá,“ dodává poradkyně Měrková.

Zpět